Ürünlerim nakliyat sırasında zarar görüyor, ne yapabilirim?

Herhangi bir ürünün üretim aşamasından sonra, tüketiciye kadar zarar görmeden ulaştırılması önemli bir konudur. Ürüne özel tasarlanabilen, basınca dayanıklı ve elastik, hacim ve boyutları değişmeyen “EPS Ambalajı” tercih ederek bu sorunu aşabilirsiniz. EPS ambalaj, ürünleri nakliyat esnasında her türlü tehlikeden korur. Darbeleri absorbe ederek, ürünü baskıya, çarpmalara, düşme ve sarsıntılara karşı korur. Bunun yanısıra çok da hafiftir. Bu özellikleri onu ideal bir ambalaj malzemesi yapmakta ve dayanıklı tüketim mallarında, küçük ev aletlerinde, elektronik eşyalarda ve sıhhi tesisat ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ürünlerimizi bozulmadan sevk etmek istiyoruz, ne önerirsiniz?

EPS ambalaj kullanarak, EPS’nin üstün yalıtımı sayesinde ürünlerinizi hem sıcağa, hem de soğuğa karşı koruyun. Bazı ürünlerin müşteriye ulaşana kadar özelliklerinin bozulmaması için ısılarının korunması şarttır. EPS malzemesi çok iyi bir yalıtım sağlar. Bu sayede ürünün dış hava etkilerinden korunması sağlanır. Buna ek olarak, su ve su buharı da geçirmez. Gıda yönetmeliklerine uygundur ve içindeki ürünün koku ve lezzetine olumsuz etki yapmaz. Işık geçirmez, bu şekilde ışığa hassas maddelerin de ambalajında kullanılabilir. Bu özellikleri ile tarım sektöründe (meyve, sebze kasaları), gıda sektöründe (dondurma, et ürünleri, dondurulmuş gıda) ve süt ürünlerinde kullanılmaktadır.

Kışın her ay yakıt masrafı, yazın klima elektrik faturalarını düşürmek mümkün mü?

Binaların kışın soğuktan, yazın da sıcaktan korunması sadece etkili ısı yalıtımı ile mümkündür. Bunu en iyi sağlayan malzemelerden biri EPS köpüktür. EPS köpük yalıtım levhaları ile yapılan uygulamalarda kışın daha az ısıtma, yazın daha az soğutma ile harcanan enerji miktarını azaltır. Enerji tasarrufu sayesinde doğalgaz, kömür ve elektrik gibi enerji masrafları önemli ölçüde düşer. EPS levhalar yapısında bulunan küçük gözeneklerinde hapsolmuş hava taşır. Mükemmel ısı yalıtımını da bu hapsolmuş hava sağlar.

EPS levhaların zaman içerisinde yok olduğu doğru mu?

EPS zamanla yok olmayan bir malzemedir. Levhaların kullanıldığı yere göre doğru kalınlık ve yoğunlukta seçilmemesi halinde, beklenen performansı vermemesi ise normaldir. EPS malzemesi zamanla yok olmayan, hacim ve boyutu değişmeyen ve doğada çözülmeyen bir malzemedir. Geri dönüşümü de özel yöntemlerle sağlanmaktadır. Bu nedenle EPS’nin zamanla yok olduğu inanışı yanlıştır. Bunun ileri sürüldüğü durumlar, düşük kalitede, düşük yoğunluklu (yoğunluk<10kg/m3) malzemenin gereken kalınlıklardan daha az kulanılmış olmasından kaynaklıdır. Bir su dağıtım deposunun, tulumba dairesinin yatay çatısına 1955 yılında döşenen EPS levhalar 31.12.1969 yılında yani 15 sene sonra bir raportör ve bilirkişi yanında açılmış, raporda şu satırlara yer verilmiştir: “Çatı örtüsünün incelenmesi sonucunda, 15 yıl kadar önce ısı yalıtım katmanı olarak döşenen EPS sert köpük levhaların, bitümden oluşan çatı üst örtüsünün korunması olmadan şiddetli ısı etkisi altında kalmasına rağmen hiçbir şekilde değişmedikleri görülmüştür. Levhalar hala uç uca dayanıyorlar ve kaybolma, ötelenme, çatlama gibi eskime belirtileri göstermiyorlar.”